Batı Yakası Limanlarındaki Grevin Kalıntıları

Amerika’nın batı yakasındaki limanlar ülkenin ithalat ve ihracatı için en önemli limanlarıdır. İthalat haricinde Amerikalı tarım üreticilerinin ihracat için en çok kullandığı limanlar da batı yakası limanlardır. Geçen yıl yapılan grevde birçok tarım ürünü limanlarda yüklenmeyi beklerken bozuldu ve kullanılmaz hale geldi. Ekonomik zararlar haricinde tabii ki alıcılar bu durumda farklı tedarik zincirleri kurmak zorunda kaldılar. Asyalı firmalar bu konuda ciddi problemler ile karşılaştırlar. Her ne kadar grevden kaynaklanan bu durum düzelmiş olsada bazı limanlar hala liman işçileri ile problemler yaşamakta.

Amerika tarım taşıyıcıları birliği grev döneminin zaralarını hala gördüklerini, dünyanın başka bölgelerinden tedarik zinciri oluşturan firmaların Amerikan mallarına olan talebi azalttığını, ve bu talepteki azlığın hala düzelmediğini belirtiyor. (American Shipper)

Bilindiği gibi liman çalışanları Amerikadaki nadir sendikalardan biri ve ticareti çok ciddi etkileme gücüne sahip. Geçen yıl yaptıkları grev birçok gemi seferinin iptal olmasına neden olmakla birlikte çok ciddi ithalat ve ihracat kaybına neden oldu.

Çoğu sektör grevin zararlarını atlama yolunda büyük adımlar atsa da tarım sektörü özellikle tarım ihracatçıları hala grevin zararlarını yaşıyorlar. Daha güvenilir tedarik zinciri oluşturan firmaların tekrar Amerikalı üretilerle çalışmaları daha çok zaman alacak gibi görünüyor. Anlaşılan o ki sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yemeye devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s