FDA Prior Notice 3

FDA Prior Notice 1 ve 2 başlıklı yazılarımızda gerekli olan bilgiler ve prior notice hakkında genel bilgileri vermiştik. Bu yazımızda ise bildiri yapılmayan veya bildiris geç yapılan gıda ürünleri ithalatında ne gibi sonuçlarla karşılaşılabilir onu inceleyeceğiz. Gıda üreticileri için Amerika mutlaka girilmesi marketlerden bir tanesi. Ülkemizden girişimcilerin Amerikaya ihracat şansı en büyük sektörlerden bir tanesi, ve başarı şansı çok yüksek. Bu nedenlerden dolayı FDA Prior Notice ve bu bildirimi zamanında yapmak, Amerikada ticaret yapmak isteyen girişimciler için çok önemli.

Amerikaya giriş yapan gıda yüklemesi için eğer FDA bildirimi yapılmamış ve FDA den onay numarası alınmamış ise, gıda ürünlerinin Amerikada ticarete girişi ve satışının yapılması FDA tarafından reddedilir. FDA tarafından onaylanmamış gıda yüklemesi ülkeden çıkarılana kadar, Amerikaya giriş yaptığı limanda tutulmalıdır.

Eğer FDA bildirimi yapılmış, fakat FDA in ürünleri incelemesi sonucu FDA e yapılan bildirinin yanlış olduğu anlaşılırsa, FDA gıda ürünlerinin ülkeye girişini reddedebilir. Bu durumdada, ürünler geri gönderilene kadar ülkeye giriş yaptıkları limanda bekletilmelidir.

FDA e geç yapılan bildirinlerde, FDA ürünlerin ülkeye girişini reddetme hakkına sahiptir.

FDA yapılan bildirimleri inceledikten sonra gümrük yetkililerine verdiği kararı bildirir ve ona göre gümrük bu ürünler için yapılması gereken eyleme karar verir. Bazı durumlarda gümrük önce ürünlerin girişini onaylasada, FDA den gelen habere göre ürünlerin tekrar gümrük kontrolüne iade edilmesini isteyebilir.

FDA tarafından tutulan, veya ülkeye girişi reddedilen ürünler ile alakalı oluşacak bütün depolama, taşıma ve diğer masraflardan ithalatçı firma sorumlu tutulur.

Amerikaya ithalat düşünen veya Amerikada yatırım yapmak isteyen fakat hangi alanda ticaret yapacağı konusunda emin olamayan yatırımcıların, gıda sektörünü değerlendirmeleri başarılı sonuçlar doğuracaktır. Türkiye nin gıda ürünlerindeki çeşitliliği ve üretim kapasitesi, ülkemiz için çok büyük bir fırsat.

Amerika gümrüklerinin operasyonel işleyişinden bahsederek yatırımcıların planlamalarını ve nelerle karşılaşabileceklerini diğer yazılarımızda anlatmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s