Aflatoksin Analizi – İthal Edilen Fıstık, Antep Fıstığı ve Badem için Önemi

Aflatoksinler Aspergillus mantarları tarafından, mısır, fıstık, ve antep fıstığı gibi ağaç yemişlerinde görülen kanserojen toksinlerdir. Antep fıstığı – şam fıstığı, insan vücuduna giren aflatoksinlerin ana kaynağıdır.

Amerikaya antep fıstığı ihraç etmek isteyen üreticiler, ve ondan da önemlisi ithal etmek isteyen alıcılar, USDA tarafından belirlenen aflatoksin standartlarına uygun ürünler ile bu ticareti yapmalılardır. Gümrükleme yapıldıktan sonra, gümrükleme belgeleri ile birlikte ithal edilen antep fıstığının bulunduğu depo adresi, USDA onaylı laboratuvara bildirilip aflatoksin testi için randevu alınmalıdır.  Alınan rapor 12 ay geçerli olup, 12 ay bitiminde tekrar yenilenmelidir.

Antep fıstığı ithalatından maksimum aflatoksin seviyesi 15 ppb olmalıdır. Bu miktar üzerinde aflatoksin barındıran ürünler, Amerika da yapılacak testlerden sonra, ülke ticaretine girişi engellenecektir.

Gıda ürünleri ticareti için Amerika Türk üreticiler ve markalar için çok büyük ve avantajlı bir pazar. Fakat Amerikaya ticaret yapmak isteyen girişimciler, hem ihracatçılar hemde ithalatçılar, yatırım yapmayı planladıkları ürün ile ilgili derin araştırmalar yapmalılar. Gözden kaçan bir aflatoksin analiz raporu, büyük cezalar olarak geri dönebilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s