Amerika ya İthalatta Dikkat Edilmesi Gerekenler – 1

Amerika dünyanın ticaret gözdesi olma özelliğini uzun yıllardır devam ettiriyor. Anlaşılan o ki, Amerika ticarette dünyanın gözdesi olmaya uzun yıllar daha devam edecek. Amerika ticareti diğer ülkelerdeki üreticiler için çok önemli olmasına rağmen, bu üreticilerin Amerika ticari pazarında yer almasını sağlayan ithalatçı firmalar büyük sorumluluklar taşıyor. Bilindiği gibi Amerika kuralların çok sıkı olduğu bir ülke ve kurallara uymadan iş yapmak imkansız. Bu sebeple, Amerikaya ithalatan yapıp dünya üreticilerinin ürünlerini Amerika da ticarete sokan firmalar gerekli olan kuralları takip edip mutlaka kurallarla uyum sağlamak zorundalar.

Amerika gümrükleri 1993 yılında onaylanan Customs Modernization Act ile birlikte, kurallara uyma sorumluluğunun tamamen ithalatçı firmalara ait olduğunu kabul etmiştir. Kural ve kanunlara uyumsuzluğun cezasını da ithalatçı firmalar üstlenmek zorundadırlar.

Kural ve kanunlara uymak maddi bir getiri sağlamıyor gibi görünmesine rağmen, kural ve kanunlara uyum Amerika ticaretinde verimlilik ve kaliteyi artırmaktadır. Bu iki etken, şirketlerin uzun vadede markette tutunmasına ve markalaşma yolunda ithalatçı firmalara büyük destek olmaktadır.

İthalatçı firmalar uluslararası ticaret yaparken ithal ettikleri ürünlerin Amerikaya girişinde gerekli olan bütün kuralları önceden araştırmalı ve şirket içi bir uyum programı geliştirmelidirler. Uyumluluk programlarının şirket içinde geliştirilmesi ve uygulanmasının en önemli nedeni ise, herhangi bir uyumsuzluk durumunda tek sorumlu ithalatçı firmanın olmasıdır. Gümrük müşaviri, ihracatçı firmanın veya lojistik partnerinin herhangi bir kanuna uyumsuzluk durumunda Amerika karşısında sorumluluğu yoktur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s