FDA Approved

Amerikaya gelen gıda ürünlerinde, veya FDA tarafından kontol edilen ürünlerde, Amazon gibi online satış platformlarında bazı ürünlerin tanımında FDA Approved ibaresi kullanılmaktadır satıcılar tarafından. Bu şekilde satışa sunulan ürünlerde amaçlanan alıcıya güven verip daha fazla satış yapmaktır.

FDA ticaret yapan firmaların uyması gereken mevzuatları belirleyen bir devlet organıdır. Bunun haricinde, gıda vb ürünleri onaylaması (approve) gibi bir yetkiye sahip değildir ve kuruluş amacıda bu değildir. Yani FDA onay veren bir laboratuar değil, halk sağlığını korumak için kurulmuş kural belirleyici bir devlet organıdır.

Fakat FDA in approve ettiği bazı ürünlerde vardır. Bu ürün sınıflarından bir tanesi yeni ilaçlar ve biyolojik (aşılar gibi) lerdir. Bu ürünlerdede FDA satışa izin verir. Verilen izinin anlamı ise ilacın veya biyolojik maddenin faydalarının zararlarından daha fazla olduğuna karar verilmiş olmasıdır. Bunlar haricinde, FDA bazı medical aletleri, gıda katkı maddelerini, hayvan ilaç ve gıda katkı maddelerini ve renk katkı maddelerini  onaylar.

FDA kozmetik ürünler, tıbbi gıdalar, çocuk mamaları, diyet takviyeleri, gıda etiketi, besin değerleri, gıda ürünleri, gıda tüketiminde kullanılan araç gereçleri ve diğer FDA regulated ürünleri onaylamaz / approve etmez.

FDA in approve ettiği ürün kategorilerindede Approve ürünün faydalarının zaralarından fazla olduğunu gösterir. Bu karar da üretici firma tarafından sunulan laboratuar ve test raporlarına dayanılarak verilir. FDA ürünleri test etmez.

Online satış yapan firmaların ilanlarında kullandıkları FDA Approved çok yakında başlarına ciddi sıkıntılar açabilir. Bu ibare tamamen yalan bir ibaredir ve bir devlet organının isminin bu yalan ibarede kullanılması, firmaların başına ciddi dertler açacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s