Amerikaya İhracatta Menşe Ülke Bildiriminin Önemi

Amerika ve diğer ülkeler ithai edilen malların menşe ülke bildirimini gümrük vergileri hesaplanmasında kullandığı gibi aynı zamanda bütün ürünlerin, kanun ile belirlenen istisnalar hariç, kalıcı ve okunur bir şekilde menşe ülke etiketi ile etiketlenmesini şart koşuyor. 

Menşe ülke bildirimi temel olarak üç noktada önem taşıyor. Bunlardan birincisi ve en önemlisi gümrükleme esnasında vergilerin hesaplanması. Ülkelerin birbirleriyle olan ticari anlaşmaları sayesinda ürüne bağlı olarak gümrük vergisiz giriş yapılabiliyor. Mesela Türkiyeden ihraç edilen Türkiye yapımı ürünlerden büyük bir çoğunluğu gümrük vergisiz Amerikaya giriş yapıyor. Amerikanın İsrail ile olan gümrük serbest ticaret anlaşması sayesinde İsrail üretimi ürünler yine aynı şekilde gümrük vergisiz giriş yapıyor. İsrail üretimi ürünler ekstra olarak yüzde 0.5 civarında toplanan iki gümrük harcındanda muaf tutuluyor.

Ürünün menşe işaretlenmesinin kanuna uygunluğu en son müşterinin görebileceği şekilde olmasıdır. Yani en son müşteri ürüne bakarken “made in …..” ibaresini görebilmeli, ve kişisel tercihlerime göre karar verebilmelidir. Amerika bu kanunun uygulanması konusunda çok sıkı ve ciddidir. 

Son neden ise Amerikanın, ve aynı mantıkta diğer ülkelerin, yerli ürünleri desteklemesi ve talebi yerli ürünlere yönlendirme çabasıdır. 

Amerika bu kanunun uygulanması konusunda çok ciddidir, ve menşe etiketi veya işareti bulunmayan ürünler gümrük tarafıdan, yakalandığı takdirde, Amerika ticaretine sokulmaz. Bu durumda ürünler ithalatçı firmaya teslim edilse bile satışı yapılamaz. Gümrüğe başvurup izin alındıktan sonra, ürünlerin menşe etiket – işaretlenmesi yapıldıktan sonra, tekrar gümrük görevlisi tarafından teftiş edilip onaylandıktan sonra Amerika ticaretine giriş yapılabilir. 

Telafisi imkansız olmayan bir durum olmasına rağmen, günümüz dünyasında ürünlerin satış hızı, trendlerin hızlı değişimi, ve nakit akışı gibi kriterler göz önüne alındığında firmaların dikkate değer bir zarar uğraması mümkündür. Amerikaya ithalat yapan firmaların bu konuya ürün menşe ülkeden çıkmadan önce verecekleri küçük dikkat daha ciddi ve zaman alacak işlemlerin önüne geçmelerine ve ticaretlerini bu noktada sorunsuz bir şekilde ilerletmeleri mümkün olacaktır. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s