İthalat Gümrük Mevzuat Çalışması

Amerikaya yapılan ithalat işlemlerinde gümrük kural kanunlarına uyumun sorumluluğu tamamen ithalatçı firmaların üzerinde. Gümrük kurallarına uyum sağlamak, ve gümrük kural kanunlarına ek olarak, ithal edilen ürün ile ilgili ek (FDA – USDA gibi) kural kanunlara uyum sağlamanın sorumluluğu da ithalatçı firmaya aittir.

 

Gümrük kanunlarına uyum sağlamanın, neler gerektiğini tam öğrenip araştırmanın başlangıç noktası da gümrük mevzuat çalışması olmalıdır. Gümrük tarife numarası belirlenen bir ürün üzerinden hem vergi oranları belirlenir, hem de USDA – FDA – EPA gibi hangi ek devlet organları tarafından hangi ek bilgi – belge zorunlulukları var bunlar bulunabilir.

 

Gümrük mevzuat ve tarife belirlenmesinin diğer bir önemi de, yanlış yapılacak bir sınıflandırmanın ileride sebep olacağı zararı baştan engellemektir. Amerika Ulusal Ticaret Mahkemesi 5 mayıs tarihinde verdiği bir kararda, yanlış bildirilen gümrük tarife numarasından dolayı ithalatçı bir firmaya 1 milyon dolar tutarında ceza kesti. Bu miktarın  $350,000 kısmı eksik ödenen gümrük vergileri için, ve geri kalan kısmı da yapılan yanlış bildirimler için firmaya kesilen ceza.

 

İthalatçı firmanın hatayı bilerek yapmadığı, dikkatsizlik sonucu yapılan bir sınıflandırma sonucu böyle bir ceza ile karşı karşıya kaldığı anlaşılmış. 1701.99.0500 tarife kodu ile gümrük girişi yapan firmanın, aslında 1701.99.5010 veya 1701.99.5090 ile giriş yapmış olması gerekiyordu. Dikkat edilmeden yapılan bu hata ithalatçı firmaya 1 milyon dolara mal oldu.

 

Amerikada ticaret yapan firmaların bu konuya hassasiyetle yaklaşmaları gerekmektedir. Amerikada uluslarası ticaret yapan, ithalat ihracat yapan ve yapma planında olan firmaların planlama yaptıktan sonra ticaretlerine başlamaları firmalar için daha verimli ve yararlı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s