FDA FSVP – Foreign Supplier Verification Program – Yabancı tedarikçi doğrulama programı

FSVP, ithal edilen gıdaların güvenliğini sağlama yükünü FDA’dan ithalatçıların kendisine kaydırıyor. FSVP, yabancı gıda tedarikçilerinin, FDA’nın yerli gıda üreticilerinin talep ettiği gıda güvenlik standartlarını (HARPC ve Ürün Güvenliği için Standartlar) yerine getirmesini sağlamak için ithalatçıların bulundurması ve uygulaması gereken bir programdır.

Gıda ithalatçısının FSVP programı, seçilen nitelikli bireyin kalitesi ve konu hakkındaki uzmanlığı, firmanın tehlike – risk analizi, gıda güvenliği planları, tüm yabancı tedarikçilerinin gıda güvenliği programları ve uygun seçimi gerçekleştirenlerin süreci belgelendirmesi ve doğrulaması kadar güçlüdür.

 

FSVP kuralı, gıda ithalatçılarının yabancı tedarikçilerinin uygunluk durumunu doğrulamak ve bilinen ihlalleri düzeltmek için yazılı prosedürleri belirlemelerini ve takip etmelerini gerektirir. FSVP ye uymakla yükümlü olan kişi ithalatçı firmadır. FSVP ithalatçı, ABD merkezli gıda sahibi veya alıcı ve gıdayı ürünlerini satın alan firmadır.

 

FSVP programı altında, her bir gıda ve her yabancı tedarikçi için ayrı bir FSVP geliştirilmelidir. Uluslararası tedarik ağında doğru dokümantasyon, yabancı gıda üreticileri ve nakliyecilerin ABD gıda piyasalarına erişimini sağlamak için kritik önem taşımaktadır. FDA öncelikli olarak ithalatçı belgelerini FSVP’ye uyum sağlamak için kullanacak – ancak ek ithalat denetimlerini ve dış denetimleri hedefleyecek.

Muafıyet kapsamına girmeyen gıda ithalatçıları, FSVP programına uyum sağlamak zorundadırlar. Bu firmaların FDA denetimlerinde hazır bulundurması gerekenler,

–       Gıda güvenliği tehlike analizi,

–       Gıda güvenliği planı,

–       Yabacı tedarikçilerinin FDA in gıda güvenliği düzenlemerine uyduğunu gösteren takip prosedürü ve dokümantasyon,

–       Yabancı tedarikçilerinin FDA’nın gıda güvenliği düzenlemelerine uygunluğunu gösteren doğrulama

–       Bu adımları uygulayabilen ve izleyebilen kalifiye bir kişi kullandıklarının belgeleri

–       Düzeltici bir eylem planı 

Tüm gıda ithalatçılarının yukarıdaki adımların tamamlandığını gösteren belgeler veya gıda ithalatçısı ve gıda gönderileri neden FSVP kurallarından muaf olduğunun gösterilmesi gerekmektedir.

Türkiyedeki gıda üreticilerini Amerikalı alıcılara FSVP programı kapsamında sağlayacakları dokümentasyon ve istenilen prosedürlere uyumu gösteren belgeleri ithalatçıya sağlamaları avantajlı duruma getirecek ve markette kendilerine daha büyük yer açacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s