Brezilya’dan taze sığır eti ithalatı güvenlik endişeleri nedeniyle durduruldu

Brezilya dünyanın en büyük et ihracatçılarından biri, ve Amerikaya et ihracatı yapmasına izin verilen ülkelerden biri. Fakat, ABD Tarım Bakanlığı ABD pazarına yönelik ürünlerin güvenliği konusundaki endişeleri nedeniyle 22 Haziran’da Brezilya’dan yapılan tüm sığır etlerinin ithalatını durdurdu. Amerika Tarım Bakanlığı, düzeltici önlemler alınana kadar Brezilyadan et ithalatının askıya alındığının bildirdi.

Tarım Bakalığının yaptığı açıklamaya göre, mart ayından beri yapılan incelemeler sonucunda Brezilya menşeli taze sığır etlerinin yüzde 11 i Amerikaya kabul edilmedi. Amerikanın dünya genelinden gelen et ürünlerine ortalama ret oranı yüzde 10 civarında seyrediyor. Brezilya hükümeti bu konuda harekete geçeceğine ve gerekli düzeltmeleri yapacağına dair Amerikayı bilgilendirdi. Amerika – Brezilya arasında taze sığır eti ticareti uzun bir aradan sonra daha yeni başlamıştı. Brezilya devletinin Amerikanın deli dana hastalığına karşı olan endişelerini ortadan kaldırdıktan sonra yeniden başlayan ikili ticaret son zamanlardaki muayenlerden sonra tekrar durduruldu.

2016 yılında dünya geneline 4.3 milyar dolarlık taze sığır eti ihracatı yapan Brezilya, aynı dönem içinde Amerikaya 3.3 milyon dolarlık, Türkiyeye ise 2.4 milyon dolarlık taze sığır eti ihracatı yapmış.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s