Amerika Gümrük Bond’u Nedir?

Amerika da uluslararası ticaret yapan firmaların sıklıkla duyduğu, gümrük bond unun tam olarak ne anlama geldiği çok bilinmiyor. Gümrükleme için alınan bond, aslında üç taraf arasında yapılan finansal bir anlaşma. Bu taraflardan bir tanesi Amerika Gümrüğü, ikincisi ithalatçı veya yaptığı işlem karşılığında gümrüğe karşı sorumluluğu olan taraf, ve sonuncusuda sigorta*kefalet şirketi.

 

Gümrük bondu, Amerika gümrüğüne karşı oluşacak finansal sorumluluğun ithalatçı firma tarafında yerine getirilmemesi durumunda, bond şirketinin ödeme yapmasını garanti eden bir sigortadır.

 

Gümrük bondu, tüm CBP formaliteleri tamamlanmadan ithalatçıların mallarını gümrükten çekmesini sağladığı için, ithalatçılar içinde yararlıdır.

Ticari amaçlarla Amerika ya mal ithal eden veya ithal malların Amerika üzerinden başka ülkelere taşınmasına neden olan tüm taraflar, bir CBP Tahviline sahip olmalıdır.

Uluslararası bir taşıyıcıysanız ve hava, gemi veya araç vasıtasıyla yabancı bir ülkeden Amerika’ya yolcu veya kargo taşıyorsanız, yine gümrük bondu almanız gerekiyor.

Gümrük bondu, ithalatçıların ve taşıyıcı firmaların Amerika gümrüklerine olan finansal ve kanuni sorumluluklarını yerine getireceklerine, ve eğer bu yükümlülükleri yerine getirmezlerse, bond şirketi tarafından ödeneceğini garanti etmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s