Amerikaya Ticari Olmayan Kişisel Kullanım İçin Bavulda Gıda Getirilebilir mi? Kabul Edilen Gıdalar Nelerdir?

Amerika gümrükleri ticari veya sahsi işlemlerde en sıkı ve en korkulan gümrüklerden biridir. İthalat yapan firmalardan, eğitim ve turistik amaçla gelen şahıslara kadar herkesin aklında sorularla ve korkularla geldiği Amerika gümrükleri, kurallarına uyulduğu zaman problemsiz geçilebilir.

 

Amerikaya gelen ziyaretçilerin ve öğrencilerin kendi yörelerine ait, anne eli değmiş gıdaları getirmek için dikkat etmesi gereken noktalara değineceğiz bu yazımıda.

 

Seyahat ettiğiniz bölgeye veya ülkeye bağlı olarak meyveler, etler veya diğer tarımsal ürünler gibi yiyecekleri getirebilirsiniz.

 

Amerikanın ülkeye gıda girişinda koyduğu kısıtlamaların amacı toplum sağlığını korumak, çevreyi korumak ve yerli bitkiler ve hayvanlara yıkıcı hastalıkların girmesini önlemektir.  Amerikaya girişlerde tüm gıda ürünlerini beyan etmeniz gerekir. Gıda ürünlerinin beyan edilmemesi, yakalanılması durumunda 10000 dolara kadar cezaya maruz kalmanıza sebep olabilir.

Genellikle kabul edilen gıdalar:

·       Ketçap, hardal, mayonez, Marmite ve Vegemit ve et ürünleri içermeyen hazırlanmış soslar gibi çeşitler

·       Zeytinyağı ve diğer bitkisel yağlar

·       Ekmek, kurabiye, kraker, kek, granola bar, tahıl ve diğer pişmiş ve işlenmiş ürünler

·       Şekerleme ve çikolata

·       Peynir – et içermeyen Katı peynir, Tereyağı, yoğurt ve ekşi krema gibi kültürlü süt ürünleri, beyaz peynir, Brie, Camembert, salamura peyniri, Mozzarella problemsiz kabul edilir. Sıvı içindeki peynirler (süzme peynir veya ricotta peyniri gibi) ve ağır kremalı peynirler, şap hastalığından etkilenen ülkelerden (FMD) kabul edilemez. Et içeren peynir, menşe ülkesine bağlı olarak kabul edilmez.

·       Kişisel kullanımınız için vakumla paketlenmiş kavanozlarda (et veya kanatlı ürünleri ihtiva edenler hariç) hazır konserveler

·       Balıklar, karides, abalone ve diğer deniz ürünlerine izin verilir ve bunlar taze, dondurulmuş, kurutulmuş, tütsülenmiş, konserve veya pişmiş olabilir.

·       kayısı, kuş üzümü, hurma, incir, gooseberries, şeftali, kuru erik, kuru üzüm, domates ve zereshk gibi kurutulmuş meyveler,

·       Sıvı süt ve süt ürünlerinde, bebekler veya çok küçük çocuklar tarafından kullanılması düşünülüyorsa, birkaç günlük kullanım için makul miktarda veya az miktarda olması durumunda kabul edilir.

·       Toz içecekler, orijinal kaplarında mühürlü, İngilizce olarak listelenen içindekiler etiketi ile. Bununla birlikte, kabul edilebilirlik halen Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) Tarım Uzmanının takdirindedir.

·       Ticari paketlenmiş meyve suları,

·       Ticari olarak ambalajlanmış çaylar problemsiz girebilir. Coca, sarıçalı – barberry, ve narenciye yapraklarının girişi yasaktır.

·       Kavrulmuş veya normal kahve.

·       Turunçgil yaprakları, meyve ve sebze tohumları hariç çoğu kurutulmuş baharatlar.

·       Bal, arı sütü ve polen.

·       Etsiz ve yumuratsı erişteler.

·       Un,

·       Taze ve kurulmuş mantarlar,

·       Bütün kuruyemişler,

·       Ticari olarak etiketlenmiş ve paketlenmiş bütün kuru karışımlar, pasta – fırıncılık karışımları, ve bebek formülleri,

Bazı meyve ve sebzelerin kişisel bavullarda Amerikaya girişine izin verilir. Önceden araştırma yapıldıktan sonra kabul edilebilen sebze ve meyveler getirilmelidir. Amerikaya getirilmek istenen bütün sebze ve meyveler Kabul edilebilirlik durumuna bakılmaksızın incelenmek üzere CBP Tarım Uzmanına bildirilmeli ve incelenmek üzere sunulmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s