Cüzdanlarda Menşe Etiketlemesi

Amerika’ya giren bütün ürünlerin mense bildiriminin yapılması gerekiyor ve bu bilginin son tüketicinin caba göstermeden görebileceği şekilde ürünlerde görünmesi gerekiyor.

 

Bu bilginin son tüketiciye ulaşması esnasında dikkat edilecek diğer bir nokta ise kullanılan etiketin son üreticiye ulasana kadar bozulmadan durmasıdır. Bu kriteri yerine getirecek herhangi bir etiket çeşidi gereksinimleri karşılar ve kanunun bu kısmına uyumu sağlamış olur.

 

Kanunun ikinci kısmi ise son tüketicinin zorlanmadan bu bilgiyi görebilmesidir. Bu noktada etiketin nereye yerleştirildiği ve kolayca okunabilirliği önemlidir. Cüzdanların yan katına koyulan veya iç kısmında bulunan etiketlerin, paket açılmadan okunabilmesi mümkün değildir. Bu nedenle, iç kısımlarda olan etiketler, her ne kadar bildirim yapılmış olsa da son tüketicinin ulaşamayacağı bir noktada olduğu ve görünmediği için, mense bildirimi yapılmamış sayılıp Amerika’ya girişi engellenebilir. Tek tek paketlenmiş ürünlerde kutu üzerinde mense bildirimi bulunuyorsa bu kanuna uyumu sağladığından dolay, Amerika girişinde mense bildirimi ile ilgili bir problem ile karşılaşılmaz.

 

Mense bildirimi/etiketlenmesi konusunda kullanılan yazı karakterlerini büyüklüğü ve ürüne göre rengi de önemlidir. Mesela siyah bir ürüne siyah renk ile mense etiketlenmesi uygun değildir ve bu şekilde gönderilen ürünlerin Amerika girişi engellenebilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s