E Ticaret Vergileri ve Paypal

Amerikadaki, dünyadaki en yaygın online ticaret sitlerinden biri de sizlerinde bildiği gibi Ebay dir. Ebay de ticaret yapan satıcılar ödemeler için Elan Musk in geliştirdiği Paypal sistemini kullanmaktadırlar. Paypal ile kredi kartları ve diğer Paypal hesapları üzerinden ödeme kabul edilebilmektedir.

 

Amerika her ne kadar fırsatlar ülkesi olsa da kanun ve regülasyonlara tam uyumu gerektirmektedir. Uyulması gereken kanunların en başında ise vergilendirme sistemi vardır. Paypal gibi ödeme işlemcileri, normal de yıllık $20,000 – 200 işlem gerçekleştiren satıcıların işlemlerini IRS e bildirmektedir. Ve bu sayede, bu işlemlerin den elde edilen kazancının vergilendirilmesi yapılmaktadır.

 

İlginç olarak Massachusetts ve Vermont eyaletinde bulunan satıcılar, gecen yıl için $1000 altındaki toplam satışları için bile Paypal dan vergilendirme bildirimi almışlardır. Bu vergilendirme satış vergisi-KDV için değil, gelir vergisi içindir. Her ne kadar bazı forumlarda Paypal in bu bildirimi IRS e yapmadığı söylensede, bu eyaletlerde gecen kanun bildirimin yapılmasını zorunlu kılıyor.

 

Bu tur kanunların diğer eyaletlere gelmesi de çok uzak olmayabilir ve bu kanunlar bireysel ve ara ara kullanılmış veya yeni urun satan satıcıların nakit bazlı satabileceği craigslist gibi marketlere yönelmelerine neden olabilir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s