E Ticaret de Pazarlamanın Önemi

Online ticaret satış ile geleneksel pazarlama ve satış aslında ayni mantıktır. Fakat geleneksel satış ve pazarlama için yapılması ve izlenmesi gereken yol insanlar için daha acık ve anlaşılabilirdir. Mesela bir üretici malini nasıl satabileceğini, pazarlayabileceğini az çok bilir. Kendisi veya ise aldığı bir satış yetkilisi potansiyel müşterileri dolaşır ve anlaşılan fiyat üzerinden satış yapabilir. İnsani sosyal ilişkilerin hâkim olduğu bir satış yöntemi izlenir. Online satışlarda ise yine ayni şekilde urunun tanıtılması ve pazarlanması gereklidir. Fakat bu pazarlama için öğrenilmesi gereken teknikler vardır. Hedef kitleye urunu tanıtabilmek için hedef kitlenin zaman harcadığı internet sitelerinde reklam verebilmek ve kendinizi tanıtmanız gerekmektedir. Veya uzun vadede organik bir trafik artısı sağlamak için kendi web siteniz in Google gibi arma motorları için optimize edilmesi gerekmektedir. Pazarlama ve reklam e ticaret yapan firmaların basta çok hesaba katmadığı maliyettir ve hızlı ve büyük miktarda satışlar için çok yüksek rakamların harcanması gerekebilir.

 

Reklamlar ve arama motorları için yapacağınız optimizasyon mağazanıza daha çok trafik çekecektir. Fakat sunu da unutmamak lazım ki sadece optimizasyon ile mağazanıza kısa zamanda trafik çekmek nerede ise imkânsızdır. Bazı verilere göre e ticaret sitelerinin gelen trafiği %1-2 oranında satışa dönüştürdüğünü düşünürsek, eğer 100 un altında trafiğiniz varsa muhtemelen bir satış yapamayacaksınız. Mağazanıza ne kadar çok trafik çekebilirseniz, o kadar çok satış yapma ihtimaliniz olacaktır. Reklam vererek anlık satış yapabilirsiniz, fakat uzun vadede artan bir satış grafiği çizmek için arama motorlarına uygun – optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmanız önerilir. Urun safisini artıracak diğer bir etken ise sosyal kadittir. Sosyal kanıt e ticaret te verilen müşteri yorumlarıdır. Yani önceden Aliş veriş yapan müşterilerin yorumları olumlu ise, o urunu satmanız daha kolay hale gelecektir.

 

E ticaret her ne kadar kolay başlanabilen – daha az sermaye ile girilebilen bir yol olmada, basari için sürekli emek ve çalışma gerektiren bir işletme seklidir. Bu yola giren girişimcilerin ve yatırımcıların kısa vadede yüksek kazanç beklememeleri ve çalışmalarını aksatmamaları tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s