Ayakkabılara takılan asma etiket gerekli mense işaretleme şartlarını yerine getirir mi?

Amerika’ya ithal edilen her yabancı menşeli urun/madde, okunaklı olarak, silinmez ve kalıcı bir şekilde, urunun veya maddenin doğası gereği, son tüketicinin göreceği şekilde mense markalaması mense ülkenin İngilizce adi ile yapılmalıdır. Mense işaretlemesinin başlıca amaçlarından biri son tüketicinin urunun menşeine göre alıp almama konusunda karar verebilme özgürlüğüne sahip olmasıdır. Diğer bir neden ise gümrükleme esnasında gümrük vergilerinin belirlenmesidir. Kanun mense ülkesi işaretlenmesinin okunaklı, silinmez ve kalıcı olması gerektiğini dikte etmesine rağmen, bunun nasıl olacağını bildirmez. Yani etiketlemenin hangi maddeden, nereye, hangi boyutta ve hangi renkte yazılacağını bildirmez.

 

Mense işareti, son tüketicinin rahat bir şekilde zorlanmadan bulabileceği bir yerde olmalıdır. Terliklerin iç yüzeyindeki küçük işaretlemelerin okunamayacağı ve bulunması zor olduğu için mense işaretlenmesi kanununa uygun olmadığı belirtilmiştir.  Ayakkabılara asilmiş etiketlerin yeterince dikkat çekici, okunaklı ve kalıcı olması durumunda etiketler mense işaretlenmesi için kabul edilebilir. Bazı durumlarda birden fazla etiket kullanılabilir.

 

Örnek olarak ithal edilen sandaletlerin bazılarında mense etiketinin sadece sandaletin emniyetini sağlayan bir cırt cırt bandın açıkken görülebildiği bir üründe, Amerika mense işaretlemesinin daha belirgin hale gelmesi için, ithalatçı firmaya mense ülkesini gösteren askı etiket yapılmasını önermiştir. Etiketlerin asili olması durumunda, plastik, koparılması zor bir malzeme ile bağlanması önerilir. Bu sayede etiketlerin kolayca yırtılmasının önüne geçilir ve son tüketicinin mense ülkesini görmesi garanti altına alınır.

 

Ayakkabılarda mense işareti koyulurken, işaretin gözle görülür olmasını sağlamak için mense ülkenin her iki ayakkabı üzerindedir olması gerekir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s