Amerika Gıda Ticareti, İhracatı ve İthalatı 1

Amerika’ya gıda ticareti yapacak firmaların en büyük dertlerinden biri de FDA kurallarına uyumu sağlamak oluyor genelde. FDA Amerika’ya gelen bütün gıda ürünleri, kozmetik ürünleri, gıda ile temas eden paketleme ve mutfak eşyaları, ilaç, medikal ve evcil hayvanlar için olan ürünler üzerinde denetim hakkına sahiptir ve FDA kurallarına uymayan ürünlerin Amerika da satısına izin verilmez.

 

Gıda ithalatlarında FDA in öncelik verdiği ve daha özenle incelediği ürünler arasında önceden ithalatı yapılmış ve önceki ithalat sırasında yapılan FDA denetiminde kurallara ve standartlara uymayan ürünler önceliklidir. Mesela Türkiye de bir firma tarafından üretilmiş, Amerika’ya ihraç edilmiş ve Amerika’ya girişinde FDA denetimine tabi tutulmuş bir salamura uzum yaprağında ilaç kalıntısına rastlanıyor. FDA bu firmadan gelen asma yaprağı ürünlerinin girişini yasaklar ve bu ürünlerin Amerika da satısı yapılamaz.

 

FDA in denetimlerde öncelik verdiği diğer bazı urun grupları ise:

 

Yüksek Riskli Gıdalar: Bu guruptaki ürünler FDA in potansiyel yüksek riskli olduğuna inandığı gıdalardır. Ham ürünler bu gıda gruplarından biridir. Ham ürünlerde öncelikle incelenen patojen Salmonella, Shigella ve E Coli dir ve laboratuvar analizinde bu patojenler araştırılmaktadır. İkinci grup ise asit eklenmemiş vakum paketli meyve ve sebzelerdir. Bu ürünler arasında hazır salatalar, paketli mantarlar örnek gösterilebilir. Üçüncü grup yüksek riskli gıdalar ise hastalığa sebep olabilecek mikropları barındırması yüksek olan sebze ve meyvelerdir. Örnek olarak kavun gibi sert kabuklu meyveleri gösterebiliriz. Diğer bir grup ise kesilmiş, taze sebze ve meyvelerdir. Bunlara örnek olarak kesilmiş marul paketleri, kesilmiş meyve paketlerini gösterebiliriz. Ispanak, marul, maydanoz gibi yeşillikler de yüksek riskli gıda gruplarından biridir.

 

Domateslerde salmonella barındırma riski açısından yüksek riskli gıdalar grubundadır. FDA domateslerde salmonella için test yapar. Yüksek riskli gıdalarda son grup ise pastörize edilmemiş veya raf ömrü uzun olmayan pastörize edilmiş sebze ve meyve sularıdır. Meyve suyu üreten firmalar ek olarak FDA HACCP programına uyum sağlamak zorundadırlar.

 

Hazır yemekler, yemeye hazır gıdalar: FDA hazır yemeklerde ağırlıklı olarak Listeria için denetim yapmaktadır. Yemeye hazır gıdalara örnek olarak hazır salatlar ve hazır sandviçler örnek verilebilir.

 

Pişmiş, Kremalı veya Krem Dolgulu Ürünler: Bu ürünlerde FDA Listreia ve Salmonella öncelikli denetimler yapmaktadır.

 

Gıda ticareti yapan firmalar için FDA kuralları çok önemlidir. Bu kurallara uyum sağlamamak, ürünlerin geri gönderilmesine, Amerika içinde imha edilmesine veya satışa onay alınmasında gecikmelere sebep olabilmektedir. Bu tur problemler ise ticari sözlerin yerine getirilmemesine ve müşteri kaybına/market kaybına neden olmaktadır. Diğer yazılarımızda FDA ile ilgili bilgilendirmelere devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s