Amerika Gıda Ticareti, İhracatı ve İthalatı 2

Gıda ticareti yapan firmaların FDA ile yaşadığı problemler, sektörde faaliyet gösteren firmaların mutlaka duyduğu ve birinci elden şahit olduğu olaylardır. Bir önceki yazimda da bahsettiğim gibi, FDA hataları büyük miktarlarda zararlara sebep olabilmektedir. Yazılarımızda yüksek risk gıdalar, FDA in incelediği noktalar hakkında bilgilendirmeler yaparak, gıda ticareti yapan firmaların bu tur zararlar yaşamamaları için nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bilgilendirmeler yapmaya devam edeceğim. Amerika da gümrüklemeler için bizimle direk iletişime geçebilirsiniz.

 

FDA in denetimlerinde öncelik verdiği diğer gıda grupları ve bu gruplarda nelere dikkat edildiğini inceliyoruz bu yazımızda.

 

Dondurma Ürünleri:

Dondurma ürünlerinde FDA in öncelikle baktığı Listeria, Salmonella ve S. Aureus tur. Dondurma ürünleri ithalatlarında FDA aldığı numuneleri laboratuvarda bu mikroplar için incelemektedir.

 

Kurutulmuş Süt Ürünleri:

Kurutulmuş sut ürünleri genelde ağırlığı azaltmak, nakliye işlemlerini kolaylaştırmak ve raf ömrünü uzatmak için üretilmiş sut tozu gibi ürünlerdir. Bu ürünler arasında, krema, eksi krema, tereyağı tozu, dondurma karisimi, kahve kreması, laktoz ve kazeinatlarda sayılabilir. Bu urun grubunda FDA incelemelerinin hedefi ETEC, EHEC, Listeria, Staphylococcus aereus, YErsinia enterocolitica ve Salmonella dir. Ve geçmişte yapılan testlerden elde edilen sonuçlara göre, E. Coli bulunmasi kurutulma işlemi sırasında veya kurutulma sonrası kirlenmeyi işaret etmektedir.

 

Tahin, Susam tohumu ve Helva:

Türkiye’den ihracatı yüksek olan helva, tahin ve susam tohumları da FDA in numune alma ve inceleme için öncelik verdiği ürünlerdir. Bu ürünlerde FDA in incelemesi Salmonella kontaminasyonu üzerinedir.

 

Bushmeat veya Afrika yabani hayvan av eti:

Afrika yabani av hayvani etleri de FDA için yüksek riskli gıdalar arasındadır.

 

Genel olarak Amerika’ya gıda ihracatı ve ithalatı yapan firmaların FDA numaraları olması gerekmektedir. Ayrıca, gıda etiketlemelerinin FDA kurallarına uygun yapılması ve bütün ürünlerde mense bildirimlerinin yapılması gerekmektedir. Etiket uyumsuzluğu da FDA in satışı yasaklama nedenlerinden biridir. Gıda ticareti yapan firmaların bu konulara hassasiyet göstermeleri, ürünlerinin market raflarına ulaşımını hızlandıracak ve tedarik zinciri verimliliğini artıracaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s