Online Pazarlama Bütçesi Oluşturma

E ticaret ile birlikte son kullanıcı ve üretici arasındaki mesafe azaldı. Bugün baktığımızda Cindeki bir üretici, Amerika veya dünyanın her yerine direk satış yapabilmekte. Özellikle Cinden Amerika ya küçük paketlerin gönderilmesinin çok ucuz olması dolayısıyla, Cinli üreticiler Amerika pazarındaki müşterilere direk ulaşabilmekteler. Yapılan bir araştırmaya göre Amazon daki en büyük satıcıların %25 i Cinde. Yani Cinli firma Amerika’ya ayak basmadan Amerika’da Amazon da satış yapan en büyük firmalardan biri haline gelebiliyor.

E ticaret ile birlikte pazarlamanın önemi de artmakta. Belki kişi başına reklam görünme maliyeti düşmüş olsa da çok daha fazla insana hitap edildiği için pazarlama bütçe çalışmaları dikkatlice yapılmalı ve en fazla geri dönüşümün nasıl alınacağı araştırılmalıdır.

Amerika Küçük İşletmeler Yönetimi Kurumu pazarlama bütçelerinin bastan belirlenmesinin şirketler için daha verimli olacağını belirtmektedir. Ek olarak, belirlenen bütçe ve yapılan pazarlama harcamasının geri dönüşünün kontrol edilmesi, şirketin ilerleyen zamanlardaki pazarlama stratejisini belirlemekte yardımcı olacaktır.

Şirketlerin karşılaşacağı genel pazarlama giderlerini marka geliştirme, SEO, içerik pazarlama, sosyal medya pazarlaması, tıklama başına pazarlama ve email pazarlaması olarak sıralayabiliriz. Markalaşma kısa vadede getirisiz olmasına rağmen, bir sektöre yayıldığı zaman uzun vadede satış haricinde ek olarak şirket değerinin artmasına da neden olacaktır. Günümüzde markalaşmanın ilk adimi belirlenen marka üzerine web alanın almak olacaktır. Domain kayıtları için yıllık $14’den başlayan bütçe oluşturulmalı ve eğer istenen domain satın alınmışsa, sahibi ile iletişime geçip ona göre bütçeleme yapılmalıdır. E ticaret platformlarındaki paketlere bakıp aylık platform harcaması da ona göre hesaplanmalıdır.

Logo çalışmaları için bütçe, istenilen özelliklere göre değişmektedir. Binlerce dolara logo tasarımları olmakla birlikte, Hindistan gibi ülkelerden freelancerlara çok daha ucuza logo yaptırılabilir. Siz isteğinize karar verdikten sonra aldığınız fiyatlandırmalardan sonra bütçeye eklenmesi yapılmalıdır.

SEO optimizasyonu zamana yayılması gereken ve önceden belirlenmiş bir strateji üzerine çalışılması gereken bir alandır. SEO optimizasyonu için insan kaynağına ihtiyaç vardır. Aylık veya haftalık yazı yazması karşılığında freelancer larla anlaşılabilir. Veya faaliyet gösterdiğiniz alanda bilginiz varsa ve güncel konuları araştırıyorsanız, SEO için basta kendiniz de çalışabilirsiniz. Bu şekilde şirket bütçesine de katkıda bulunulmuş olursunuz. SEO optimizasyonu sayesinde bedava reklam yapmış oluyorsunuz. Google da ücretiz bir şekilde arama sonuçlarında üst sıralara çıkmak isinize büyük katkı sağlayacaktır.

Sosyal medya pazarlaması ise son zamanlarda herkesin dikkatini çeken bir alan olmuştur. Sosyal medya pazarlaması eğer kendiniz yapıyorsanız ücretsizdir. Tabi bu platformlar dada ücretli reklam imkânları vardır. Fakat paylaşım, yorumlar, grup kurulumu gibi aktivitelerle ücretsiz bir sosyal medya pazarlaması yapabilirsiniz. Veya belirli sayıda takipçiye ulaşmış sosyal medya kullanıcıları ile iletişime geçip onlara reklam yaptırabilirsiniz. Takipçi sayısı ve popülarite gibi faktörler bu kullanıcıların talep ettikleri ücretleri değiştirmektedir. En az 5-10 kişiden teklif alıp, alınan tekliflere göre bütçeye dahil edilmesinde fayda vardır. Çünkü son zamanlarda herkesin sosyal medyada olması ve sosyal medyada rekabetin artmasından dolay mesajınızı kendi hesabınızdan ulaştırabileceğiniz kişi sayısı limitli kalabilir. İlk önce kendiniz deneyip, daha sonra alınan sonuçlara göre başka kullanıcılar ile reklam anlaşması yapılabilir.

Tıklama başı ödeme ise e ticaret siteleri ve arama motorları (Google, Bing) nda her tıklama başına yapılan ödemedir. Sitenizin ilk sayfalarda çıkmasını istiyorsanız başvurabileceğiniz yöntemlerden biridir. Bu platformlarda aylık veya günlük bütçeleme yapabilir, urun ve servisinizle ilgili anahtar kelimeler için teklif verebilirsiniz. Google Ads üzerinden ortalama hangi kelimenin maliyeti ne kadar ne kadar rekabet var gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

İçerik pazarlaması ile sektörünüz ve ticaretini yaptığınız ürünlerle alakalı bilgi ve satış içeriği oluşturarak yapılır. Bunlar arasında örnek olayların incelenmesi, müşteriler ile röportajlar, urun ve kullanımı ile ilgili hayati kolaylaştırıcı bilgiler, hammaddeler arasındaki farklar, bunların kullanıma ve sağlığa etkileri, verimlilik çalışmaları gibi konular olabilir.

Son olarak ise e posta pazarlaması bütçeye eklenmelidir. E posta pazarlaması ile sizinle Aliş veriş yapmış müşteriler ve sizinle iletişim bilgilerini paylaşmış potansiyel müşteriler ile iletişime geçip, isinizin artmasını sağlayabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren birçok şirket vardır, kullanıcı ara yüzlerini inceleyip size en uygun olan yazılım ile yola devam edebilirsiniz. Ortalama aylık maliyetleri paket içeriklerine göre ücretsiz olarak başlayıp, $200 ve üzerine çıkabilir.

Dijital pazarlama cağımızda ticaret, üretim yapan, servis sağlayan her firmanın önem vermesi gereken bir alandır. Artık müşteriler satış elemanları ile iletişime geçmektense, internet üzerinde araştırmasını yapıyor ve şirketlerle iletişime geçtiklerinde %70 karar vermiş oluyorlar. İleriki yıllarda bu oranın %90-100’e çıkması beklenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s