Amerika’nın Taze veya Soğutulmuş Balık İthalat ve İhracatı

Amerika’nın taze veya soğutulmuş balık ticaretinde, ithalatçı firmalar genelde gümrük vergisi ödemeden Amerika’ya balık ithal edebiliyorlar. Karagöz baliği, levrek, sazan ve yayın balığının bazı çeşitleri hariç taze veya soğutulmuş balıklar gümrük vergisiz giriş yapmaktadırlar.

Amerika’ya en çok balık ihraç eden ülkeler arasında Kanada, Norveç, İngiltere ve Meksika vardır. Bu ülkelerden 2018 yılı içerisinde sırasıyla 741 milyon dolar, 175 milyon dolar, 115 milyon dolar ve 111 milyon dolarlık balık ithal edilmiştir.

İthalatın en çok yapıldığı eyaletler ise Kaliforniya, New York, Massachusetts ve Florida olmuştur. Bu eyaletlerin yaptığı ithalat sırasıyla 468 milyon dolar, 322 milyon dolar, 285 milyon dolar ve 283 milyon dolar olmuştur.

Amerika’nın 2008-2017 yılları arasında yaptığı taze veya soğutulmuş balık ithalat miktarı aşağıdaki grafikte belirtilmiştir:

balık ithalatı

Ayni yıllar arasında Amerika’nın balık ihracatı hacimleri ise 277 milyon dolar ile 191 milyon dolar arasında değişmektedir. 2018 yılı içerisinde Amerika’nın en çok balık ihraç ettiği ülkeler sırası ile Kanada, Japonya, Hindistan ve Fransa olmuştur. Bu ülkeler sırasıyla Amerika dan 140 milyon dolar, 14 milyon dolar, 6.5 milyon dolar ve 4.2 milyon dolarlık ithalat yapmışlardır.

Amerika Türkiye’den 2016 yılında 13.9 milyon dolarlık ithalat yaparken, 2017 yılında bu miktar 25 milyon dolara çıkmıştır. 2008 de ise bu miktar sadece 116 bin dolardır. Balık üreticisi firmalar için Amerika’nın önemi artmaktadır. Ek olarak, Amerika da ticaret yapmak isteyen firmalar ve kişiler için balık ticareti iyi bir alan olabilir. Yıllık ithalat miktarlarındaki artış ve Türkiye’den yapılan ithalatın artması, Türkiye’de üretilen balıklara ilginin olduğunu ve artan Ortadoğu köklü nüfus ile birlikte bu alanda yeni is imkânlarının oluştuğunu düşünerek, balık ticaretine yatırım yapmak yerinde bir adim olacaktır.

 

Amerika ticareti, ithalat ve ihracat, potansiyel müşteri bulma ve FDA/USDA uyumu gibi konularda bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s