Doğal Bal’ın Avrupa Birliği Ülkeleri ile Ticareti

Tabii bal dünya gümrük tarifesi sınıflandırmasının 4. bölümünde yapılmaktadır. Tabii bal Avrupa Birliği ülkelerine başta gıda sektöründe süzme bal ve petek bal olmak üzere kozmetik ve sağlık sektörü içerisinde ilaç sanayinde kullanılmak amaçlı da ihraç edilmektedir.

Avrupa Birliği ülkelerine tabii bal ithalatı yapılırken uygulanan vergi oranı %17.30’ken Türkiye Avrupa Gümrük Birliğine üye olduğundan Türkiye menşeli ballar için vergisiz gümrükleme yapılmaktadır.

2017 yılı içerisinde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı tabii bal ticaretinde en yoğun olarak Almanya’ya ihracat yapılmıştır. Daha sonra Belçika, Avusturya, Fransa, İspanya gelmektedir. Bu ülkelere sırasıyla 6 milyon,2 milyon,493 bin,459 bin, 423 bin Euro’luk ihracatlar yapılmıştır. Türkiye’nin 2017 yılı içerisinde Avrupa Birliği ülkelerine toplam ihracatı 10 milyar Euro olmuştur.

2017 döneminde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerinden toplam ithalatı 53 bin Euro ‘dur. 28 bin Euro ile Almanya ithalat yaptığımız ülkeler arasında 1.sıra da yer almaktadır.

2017-2014 yılları arası tabii bal ihracat tablomuzu inceleyebilirsiniz.

Doğal Bal

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s