KURUTULMUŞ ÜZÜM’ÜN AVRUPA İLE TİCARETİ

Kurutulmuş üzüm dünya gümrük tarifesi sınıflandırmasının 8.bölümünde yapılmaktadır. Kurutulmuş üzümün Avrupa Birliği ülkelerine kozmetik, sağlık, gıda sektörü altında; hazır paketlenmiş tatlıların içinde, müsli-tahıl gevreği ve kahvaltılık karışımında, tatlı-puding ve çikolata içinde, bisküvi-kek gibi ürünlerin içerisinde bunun haricinde kuş ve evcil hayvan yemi içerisinde kullanılmak üzere ihracatı yapılmaktadır.

Avrupa Birliği ülkelerinin kurutulmuş üzüm ihracatı yaparken uygulanan vergi oranı %2.40 iken Türkiye Avrupa Gümrük Birliğine üye olduğundan vergisiz gümrükleme yapılmaktadır.

2017 yılı içerisinde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerine yaptığı kurutulmuş üzüm ticaretinde en yüksek ihracat rakamımız 105 milyon Euro dur. Bu ihracat Birleşik Krallık ile gerçekleşmiştir. Birleşik Krallığı sırasıyla 48 milyon Euro ile Almanya, 40 milyon Euro ile Hollanda, 25 milyon Euro ile İtalya ve 25 milyon Euro ile Fransa takip etmektedir.

2017 yılı içerisinde toplam ihracat rakamımız 306 milyon Euro dur. Aynı dönem içerisinde Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkelerinden toplam ithalatı 1 milyon 931 bin Euro dur. 1 milyon 349 bin Euro ile Yunanistan ithalat yaptığımız ülkeler arasında 1. sıradadır.

Kurutulmuş üzüm ihracatı 2017-2018 yılında %8 artış göstermiştir.

2017-2014 yılları arası kurutulmuş üzüm Avrupa ihracatı tablomuz:kuru ÜZÜM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s