Demir veya Alaşımsız Çelikten Haddelenmiş Rot ve Bağlantı Çubuklarının Amerika Ticareti

Rot – Bağlantı çubuklarının Amerika toplam ticari ithalatı 2018 yılı içerisinde 472 milyon dolar olmuştur, 2019 yılının ilk 6 ayında ise bu miktar 386 milyon dolar seviyesindedir. Amerika’ya en fazla ihracat yapan ülkeler arasında  Meksika, İspanya, Bulgaristan, İtalya ve Kanada 2019 yılı için on sıralardaki ülkeler. 2018 yılına baktığımızda ise Türkiye ihracat yapan ülkeler arasında birinci sırada ve toplam ihracat değeri 146.5 milyon dolar. 2018 yılı içerisinde Türkiye’den sonra ikinci sıradaki ülke ise Kanada. 2019 yılı rakamlarına baktığımızda ise Türkiye’nin ilk 6 aydaki toplam ihracatı 14 milyon dolar seviyesinde kalmıştır. Anlaşılan o ki Amerika’nın Türkiye den gelen ürünlere uyguladığı demir ve çelik ürünleri vergisi haddelenmiş demir ve alaşımsız çelikten rot ürünlerini ihracatını ciddi şekilde etkilemiş. Amerika’nın bu ürünlere ek vergi uygulamadığı ülkeler Arjantin, Brezilya, Meksika, Kanada, Avustralya, ve Güney Kore vardır. Buna rağmen Avustralya’dan 2019 yılı içerisinde ithalat yapılmamıştır. En çok etkilenen diğer ülkelerden biri ise Peru, 2018 yılında 20 milyon dolarlık bir ihracat yapılmışken, 2019 ilk 6 ayı için ihracat rakamı 0 dır.

2019 yılı ilk 6 için gümrük vergisi ödenmiş kilo başı değerler ise Türkiye için 0.69 dolar, Polonya için 2.2 dolar, İngiltere için 1.78 dolar, Almanya için 1.45 dolardır. Bu miktarların hesaplanmasında gümrüğe bildirilen değerler esas alındığı için, değerinin altında olma ihtimali yüksektir.

Rot ve bağlantı çubuklarının online siteler arasında en aktif olanı Amazon da ortalama satış fiyatları 48 dolar civarındadır ve ortalama bir satıcının aylık 92 civarında satısı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s