İspanya – Kabuklu Ağaç Yemişleri (Fındık, Ceviz, vb.)

İspanya kabuklu ağaç yemişleri üreticileri için büyük fırsatlar sunan bir market. İspanya marketinin ana tedarikçilerinden biri ise Amerika Birleşik Devletleri. Amerika, İspanya marketine ceviz, badem ve Amerikan sam fıstığı ihraç etmektedir. Bu ürünler için Amerika’dan yapılan ihracat miktarı 2018 yılı içerisinde 696 milyon dolar olmuştur ve 218 yılında Amerika’dan İspanya’ya ihraç edilen ana urun 520 milyon dolar değer ile badem olmuştur.

İspanya’ nin Amerika ile olan kabuklu ağaç yemişleri tablosu:

ISPANYA FINDIK FISTIK

İspanya’da, ağaç kuruyemişleri geleneksel Akdeniz diyetinin bir parçası olduğundan dolayı, fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi ürünler hem atıştırmalık yiyecekler hem de gıda içeriği kategorileri altında tüketilmektedir. Son yıllarda sağlıklı yasam ve tüketime olan ilgilinin artması sonucunda, ağaç kuruyemişleri beslenme ve sağlık ile ilgilenenlerin artan talebiyle karşılaşmaktadır.

İspanya’da ki badem marketinde Amerika’nın baskınlığı uzun bir sure devam edecek gibi görünmektedir. Amerika, özellikle Kaliforniya dünyanın en büyük badem üreticisi bölgelerinden biri konumundadır. İspanya’nın bademler için önemli marketlerden biri olmasının diğer nedeni ise, İspanya Avrupa için önemli badem isleme ve dağıtım merkezi olmasıdır. İspanya ithal ettiği badem ve cevizleri Avrupa marketlerini ihtiyacına göre isleyip paketledikten sonra tekrar diğer Avrupa ülkelerine ihraç etmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s