Amerika Market Pazarında Yenilikçi Kahve Ürünleri ve Kahve Kategori Satışlarına Etkileri

Amerika kahvenin en yaygın tüketildiği ülkelerden biridir sanırım. Neredeyse her köşe başında bir Starbucks veya Coffee Bean görmek mümkün. Tabi bu büyük zincirler haricinde daha küçük ve lokal zincirlerde kendi bölgelerinde her gün yüzlerce müşteriye hizmet veriyor. Nielsen in yaptığı bir araştırmaya göre Amerika tüketicisinin içecek alışkanlıkları değişiyor ve tüketiciler kafein ihtiyaçlarını gidermek için tercihlerini enerji içecekleri ve gazlı içeceklerden, soğuk ve hazır paketlenmiş kahve ürünlerine kaydırıyor.

Nielsen araştırmasına göre içmeye hazır kahve ürünleri kategorisi günden güne büyümekte, ayni rapora göre son 52 haftalık içime hazır kahve ürünleri satışı Amerika da 3 milyar dolar – gecen yıla göre %16’lik bir artış sağlanmış. Üreticilerin bu alanda istikrarlı urun geliştirme çalışmaları da bu kategori satışlarının büyümesini destekliyor. Nielsen verilerine göre 2015 yılında 1.7 milyar olan satış rakamı, 2019 Temmuz sonuna kadar olan 52 haftalık süreçte 3.1 milyar dolar.

Küçük ve büyük kahve üreticileri sürekli yeni teknikler ve tatlar üzerine yeni çalışmalar yapıyor ve farklı kavurma ve demleme yöntemleri deniyorlar. Nielsen Yenilik Ölçme endeksine göre Ağustos 2018’den bugüne, market raflarına 1019 yeni kahve urunu girmiş, ve içime hazır kahve ürünleri en fazla yeni urun sunan kahve ürünleri kategorisi durumunda. Son bir yılda 158 içime hazır yeni kahve urunu raflarda yerini alırken, bu ürünlerin 89’u soğuk demleme ve 30 u buzlu kahve kategorisindedir.

Kahve dünyasındaki yenilikler kahve ve alkollü içecekler kategorileri arasındaki ayrımın azalmasına da neden oluyor. Alkol ve kahve karışım ürünlerden Pabst Blue Ribbon hard coffee %5 alkol içeriyor ve Jagermeister da ayni şekilde klasik Jagermeister a kahve eklenmiş yeni ürününü piyasaya sürmüş durumda. Amerika’da kenevir (CBD) ürünlerinin günden güne yaygınlaşmasını ve normalleşmesini göz önüne aldığımızda yakın zamanda kenevirli(CBD) kahvelerinde market raflarında yer alması bekleniyor. Kısa zaman önce kenevirli (CBD) sular marketlerde satılmaya başladı.

Nielsen raporuna göre Amerika kahve pazarında genişleme sadece içime hazır kahve ürünlerinden gelmiyor. Yeni tatların bu kategoride genişlemeye katkısı büyük. Kahve kreması marketindeki büyüme, klasik paketlenmiş kahve marketinde büyümeye göre yaklaşık %2 daha fazla. Nielsen Yenilik Ölçme endeksine göre gecen yıl markete giren yeni kahve kremalarında %42’lik düşme gözlenmiş. Bu küçülme marketin hâlihazırda tat fazlalığına ulaşmış olduğuna işaret edebilir.

**Orijinal Nielsen raporuna şirketin web sitesinden ulaşılabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s