Tayvan Evcil Hayvan Gıda Marketine Bakış

2018 yılı verilerine göre Tayvan evcil hayvan gıda, ağırlıklı olarak kopek ve kedi maması, pazarı %11 büyüme gösterdi ve talep ithalat ile karşılandı. Son 10 yıl içerisinde, Tayvan evcil hayvan mama ithalatı iki katından fazlasına çıktı, 2009 yılında 78 milyon dolar olan ithalat rakamı 2018 de 180 milyon dolara ulaştı. Tayvan pazarına evcil hayvan ürünleri ithalatında Tayland %29 luk pay ile ilk sırada gelirken, Amerika %28 ile ikinci sırada geliyor. Fransa, Kanada ve Avustralya ise ilk 5 teki diğer ülkeler, sırasıyla Tayvan in %12, %9 ve %6 lika ithalatı bu ülkelerden geliyor.

 

Tayvan Üniversitesinin yaptığı bir araştırmaya göre, Tayvan kedi ve kopek mama satışı 2018 yılında 817 milyon dolara çıktı. Her ne kadar Tayvan evcil hayvan maması üretiminin resmi rakamlarına ulasamasakta, Tayvanlı yerel üreticiler market talebinin %30-%40 ini karşılamakta. Market ihtiyacının ağırlıklı bolumu ithalat ile karşılanmakta.

 

Tayland kaynaklı ürünler Avrupa ve Amerika menşeli ürünlere göre düşük fiyat avantajına sahip ve Tayvanlı markaların fason üretim ihtiyacı Tayland tarafından karşılanıyor. Avrupa ve Amerika menşeli marka ve ürünler ise Tayland kaynaklı ürünlere göre 10 kata kadar daha yüksek fiyatlarla satılıyor.

 

Artan hane geliri ve bati etkisinde kalan Tayvan da kopekler zenginliğin sembolü haline geldiği için, kopek mama marketi üreticiler için fırsatlar sunmakta. Tayvan marketine girmek isteyen mama üreticileri Tayvan Hayvan ve Bitki Sağlığı Denetim bürosunun prosedürlerini incelemeli ve uyum sağlamalı.

 

Amerika merkezli kopek ve kedi mamaları Tayvan da diğer markalara göre daha değerli görülüyor ve diğer mamalara göre yüksek fiyatlı satılmasına rağmen, kalite algısından dolayı bu fark normal karşılanıyor.

 

ATO Taipei Evcil hayvan mamalarında ana segmentlerden biri yaşlı kopekler ve kediler için özel diyet kontrollü gıdalar, bu segmentteki ürünler market raflarının yaklaşık %25 ini kaplıyor. Evcil hayvan gıda satışlarının %20 si ise, e ticaret siteleri üzerinden gerçekleşiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s