Amerika’da Gıda Alışverişlerinde Fiyat Duyarlılığı

Amerika dünya da perakende sektörünün en parlak olduğu ülkelerden biri. Gıda ise ana tüketim sektörü. Peki gıda sektöründe fiyat Amerikalılar için önemli mi?

 

Nielsen in yaptığı bir araştırmaya göre diğer bütün şartlar eşit olduğunda, fiyat gıda da en önemli etkendir. Yani üründen alınacak yarar eğer eşit ise, fiyatı ucuz olan urun tercih ediliyor gıda alışverişlerinde, marka vb. gibi diğer faktörler önemini kaybediyor. Bu araştırmaya göre bir alan bu genellemenin dışında kalıyor, alkollü içecekler.

 

Alkollü içecekler hariç Amerika halkı gıda alim kararlarını fiyata dayandırıyor. Ayni araştırmaya göre Amerika’da alışveriş mağazalarının kendi markaları altında yaptığı satışlar 146 milyar dolara çıktı. Bu miktar markalı ürünlerin satısının iki kati. Bu verilere göre Amerika halkı private label ürünlerin ödenen ücrete karşın sunduğu değerin son derece iyi olduğunu gösteriyor. Zincir mağazalarda özellikle, deterjandan gıda ürünlerine, tekstil den kozmetik ürünlerine kadar her urunu mağaza özel markasıyla bulabiliyoruz artık. Zincir mağazaların değer odaklı fason üretim yaptırması son derece akıllı bir strateji izlediklerini gösteriyor yapılan araştırmaya göre. Her ne kadar ana özelliği fiyat avantajı olsa da bazı mağaza markaları daha yüksek bir fiyata satılmasına rağmen, marketteki ihtiyaç açığına cevap verdiği için, ayni şekilde büyümeye katkıda bulunuyor. Zincir mağazaların ellerindeki bilgiyi çok iyi değerlendirip müşterilere istedikleri ürünleri istedikleri fiyata her zaman sunabilmeleri, müşterinin istediğini müşteriden daha iyi bilmeleri günümüzün gerçeği haline gelmiş durumunda.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s