Uruguay İşlenmiş Gıda, İçecek ve Gıda Ara Maddeleri Ticaretine Bakış

Amerika Ticaret Bakanlığının yaptığı araştırmaya göre, Uruguay yerel üretimi olmayan gıdalar ve gıda ara maddelerinde net ithalatçı olmaya devam edecektir. Uruguay pazarı için en yüksek fırsatli kategoriler gıda katkı malzemeleri, yüksek değerli gıda ve içecekler ve lokal üretimi olmayan hammaddelerdir (seker, buğday vb. gibi emtia ürünler).

 

Yine ayni bakanlığın yaptığı araştırmaya göre, yerel üretimi olmayan ve ithalatı yapılan gıda ve içecekler arasında, soslar, baharatlar, muz, kivi, greyfurt, salca, ketçap, şekerleme ürünleri, peynirler, alkollü içecekler, hazır içecekler, hamur isleri, fonksiyonel gıdalar ve evcil hayvan gıdaları yer alıyor.

 

Gıda ara maddeleri kategorisinde ise, Uruguay besin değeri yüksek ara maddeler, kurutulmuş meyveler, fındık, kakao ezmesi, katkı maddeleri, sut ve islenmiş et endüstrilerinde kullanılabilecek bileşenleri ithal ediyor ve bu alanlar üretici firmalar için gözde alanlar arasında yer alıyor.

 

Uruguay ithalat rejiminde herhangi bir kota ve sınırlandırma bulunmuyor. Çoğu islenmiş gıda urunu problemsiz ithal edilebilirken, hayvansal ve bitkisel kaynaklı bazı ürünlerde dünya genelinde uygulanan bitki sağlığı önlemleri ve veteriner sağlığı dokümanları gerekli oluyor.

 

Uruguay’ın gıda ithalatının %80’I, Arjantin, Brezilya ve Sili den yapılıyor. Amerika ve Avrupa dan yapılan ithalat ise ülkedeki orta sınıf ve yüksek gelir sınıfına hitap ediyor. Tabi bu noktada Türkiyeli üreticiler içinde fırsatlar bulunuyor. İşlenmiş gıda konusunda günden güne ilerleyen ülkemizdeki üreticilerin, Uruguay pazarında kendilerine yer bulmaları ihtimali, Amerika gibi pazarlarda kendilerine yer bulma ihtimaline karsın daha yüksek görünüyor.

 

Uruguay da diğer bir fırsatli alan ise sağlıklı atıştırmalıklar ve enerji barları olarak görünüyor. Hükümetin okullarda sağlıklı atıştırmalık tüketimini teşvik eden politikalara desteği devam edeceği öngörülüyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s