Brexit Sonrası İngiltere Ticareti

Panjiva nin elinde bulunan verileri de kullanarak yaptığı 2020 küresel ticaret politikaları araştırmasına göre, Amerika hariç dünyanın geri kalanı ticaretin serbestleşmesi politikaları üzerine çalışmalarını hız kesmeden devam ettiriyor.

 

Avrupa Birliği her ne kadar Brexit ile gündemde olsa da Cin, Avustralya, Yeni Zelanda, Meksika ve Mercosur(Arjantin, Brezilya, Paraguay, Uruguay, Bolivya ve Sili) ile ticaret anlaşmaları için pazarlıklarına devam ediyor. Meksika ile 2018 yılında prensipte varılan anlaşma kısa zamanda tamamlanmak üzere.

 

Meksika’nın en büyük potansiyel ihracatçıları Samsung ve LG gibi elektronik ihracatçılar olması bekleniyor. Meksika’nın TV ve monitörler için güncel Avrupa ihracatı sadece %0,1 lik bir paya sahip. Ticari bir anlaşmanın bu miktarı artıracağına kesin gözüyle bakılıyor, tabi bu noktada Avrupa’ya bu alanlarda ihracat yapan Türk firmaları pazarda daha büyük rekabet görebilir. Ayni şekilde, oto parçaları da Meksika ile Avrupa Birliği arasında yapılacak bir anlaşmadan etkilenecektir.

 

İngiltere’nin Brexit ile birlikte Amerika ile ticari anlaşma yapması çok önemli bir hale geliyor. Panjiva verilerine göre İngiltere ihracatının %16,2 si Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılıyor. Bu pazarı kaybetmemek için, İngiltere – Amerika arası ticari bir anlaşma İngiltere için hayati önem taşıyor. Ayni şekilde İngiltere ihracatında %5,8 paya sahip Cin ve %2,5 paya sahip Japonya da İngiltere için hayati önem taşıyan ülkeler arasında geliyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s